Opis: Danes začni večerni ritual. Prakticiraj svoje zmage. Male ali velike- vse so pomembne.

Ali si vedel, da veliko študij prikazuje, kako močno je deloholizem povezan s simptomi psihiatričnih motenj, kakor sta anksioznost in depresija? Poleg negativnega vpliva na mentalno zdravje NEUSPEH PRI PRAZNOVANJU TVOJIH ZMAG- lahko povzroči zmanjšano motivacijo, izgorelost in nižjo samozavest.

Kolikokrat nekaj dosežeš in še predno narediš pavzo za praznovanje tega ali pa samo, da to vpiješ vase in spoznaš, kaj si dosegel že letiš na drug projekt ali izkušnjo?

Glede na raziskavo iz “Harvard business šole” so ljudje, ki so vsak dan spremljali svoje majhne dosežke bili bolj motivirani. Naši možgani so dobesedno prepleteni tako, da se odzivajo na te zmage. Velike ali male.

Raje, kakor z listo hvaležnosti začni z listo svojih zmag. To stori zvečer in spoznaj svoje zmage tistega dne- ne glede na to kakšne velikosti in oblike so. To je tvoj večerni ritual, ki te čaka, predno ugasneš nočno lučko ob svoji postelji. Potrebuješ samo mini knjigico in pisalo ter luč- seveda.

Pokazalo je, da te male zmage zelo dobro vplivajo na naše zdravje. Celo bolj, kakor tiste velike, ki jih čakamo. In kako so videti te majhne zmage? Npr. da se spomniš svojih reakcij tistega dne. In da si reagiral na reakcijo tako, da si sprva si vzel pavzo in zadihal, še predno si reagiral v momentu na neznosnost svojega otroka ali kolega v službi.

Ko boš začel z zapisovanjem svojih zmag, boš ugotovil, kako se ti dogodki infiltrirajo v tvoje življenje čez dan. In tako bo še več praktike že čez dan. Ok je, tudi če spoznaš kateri dan, da ti ni šlo in kje ti je spodletelo. To je celo dobro, saj odgovornost daš nase. To pa ne pomeni, da si zapisuješ neuspehe, ampak jih samo odgovorno sprejmeš. Čeprav je zelo odgovorno te neuspehe sprejeti, jih moramo zapisati kakor zmago, saj s tem vidimo, kako čistimo stvari. In tako boš ugotovil, kako npr. tvoja joga praktika deluje tudi dol iz tvoje joga blazine. Bolj praznuješ te trenutke, več jih boš začel doživljati. Dr. Rick Hansen pa je prikazal, da ni zadosti, da si te zmage samo zapišemo. Moramo si vzeti čas in jih vsrkati. Ko jih vsrkavamo, se poglobimo v svoje telo in kaj somatsko doživljamo. Zavedaj se pa, da tvoj dan ne bo nikoli perfekten. Nikoli se ne boš prikazal v vsakem danem momentu ali interakciji prfektno. Namen ni, da postanemo neka prfektna verzija nas samih, ampak da postanemo bolj človeški in utelešeni med vadbo. Jogiji so spoznali, da je škodljivo, če gledamo samo na cilj! To poslabša efektivnost vadbe. Odraz nas samih mora prihajati iz zanimanja, samosočutja in želje po prebujanju. Ko končujem te napotke, me to spomni na zgodbo Viveke, ki jo je napisal Stephen Cope (Yoga & the quest for the true self). Viveka je napisal:

“I’m just beginning to see that for me, the next phase of my journey has got something to do with completely, letting go of all my grand schemes for the quest. And somehow, living into the mantra, “everything is already OK”. I am already free.”

Medtem ko so vrhovi gor lepi in je zelo pomembno, da se v življenju izzivamo, ampak je tudi pomembno, da sprejmemo nelagodje, zgradimo odpornost, razširimo svoje obzorje, je pravtako pomembno, če ne še bolj, da vemo, kako daleč smo prišli, in da, smo že svobodni.

Ko boš spoznal svoje zmage, boš videl, kako daleč si že prišel in kako svoboden si. Sprejmi to!

Slišimo se kmalu in naj bo ta prva vaja ti pisana na kožo.

Opis VAJE 1: Izberi si mini dnevnik in začni samorefleksijski večerni ritual, v katerem zapišeš svoje zmage. To so mali trenutki, in ne glede na to, kako so mali, spoznaj, kje si, in kako praktika ti pomaga v vsakdanjem življenju. Ne delaj samo liste. Vzemi si čas in zapiši kakšen stavek ali dva o tej situaciji. Zapiši, kaj je bilo efektivno in kako bi odreagiral v situaciji, predno si začel praktiko.

Namaste.